صفحه اول معـــرفي خبــــرها پرسش و پاسخ تالار گفتگو دانلود پيونـــدها تماس با ما
 
 
 
 
 
خبــــرها
  » مديريت   » دكتري مديريت ومالي   » مشاوره   » شخصي
  » كارشناسي ارشد مديريت اجرايي و MBA   » كارشناسي ارشد مديريت   » آموزشي   » مهندسي صنايع
  » جالبناك
 
»»»» ليست خبرها ««««
 
چگونه در ماه رمضان براي كنكور درس بخوانيم؟ 1392/05/12 05:14:40

 

چگونه در ماه رمضان براي كنكور درس بخوانيم؟
 
اگرچه ماه رمضان فرصت مغتنمي است كه در آن زندگي انسان، صورتي برنامه‏ ريزي شده پيدا مي‏كند و در قالب برنامه‏اي الهي، انسان مي‏ آموزد و تمرين مي‏كند كه چگونه بايد براساس برنامه‏ ريزي و نظم، زندگي كند؛ امّا غالباً به جاي آموختن از اين يك‏ماه و استفاده در يازده‌ماه ديگر، اين يك‏ماه نيز مانند ساير ماه‏ها بدون برنامه و استفاده سپري مي‌شود. سال 92 چندمين سالي است كه ماه رمضان تماماً در تابستان واقع شده و از قضا اين ايّام مقارن با زماني است كه اغلب داوطلبان در گام‏هاي نخستين در مسير آماده‏ سازي خود براي كنكور هستند. بنابراين ضروري است با پاسخ به اين پرسش كه «در ماه رمضان چگونه درس بخوانيم؟»، دغدغه‏ هايي از داوطلبان كوشا را برطرف كنيم.
1 - اُفت طبيعي است  : اگرچه مي‏توان به گونه‏اي برنامه‏ ريزي كرد كه ميزان و كيفيّت ساعات مطالعاتي كاهش پيدا نكند؛ امّا واقعيّت اين است كه اغلب داوطلبان به دليل مواجهه با برنامه‏ هاي غير‌متغيّري، با كاهش ساعات مطالعاتي و بعضاً با كاهش كيفيت مطالعاتي روبه‌رو هستند. بايد بدانيد ضمن آن كه اين وضعيّت تقريباً همگاني و فراگير است، قابل جبران و اصلاح نيز هست.
2 - توقّف ممنوع : بزرگ‏ترين اشتباه را كساني مرتكب مي‏شوند كه با نگراني از كاهش ساعات و يا كيفيت مطالعه، فعاليت درسي خود را متوقف مي‏كنند. اين گروه بايد بدانند كه قطع فعاليت، علاوه بر مختل كردن روند آماده‌سازي آن‏ها، شروع مجدد فعاليت درسي را با كندي روبه ‏رو مي‏ سازد.
3 - قدر فرصت را بدان :
ماه رمضان سال 92 در روزهايي قرار گرفته كه تقريباً طولاني‏ ترين روزهاي سال هستند و شب‏ها نيز تقريباً كوتاه‏ترين زمان‏ها را به خود اختصاص مي‏دهند. برنامه ‏ريزي صحيح كمك مي‏كند تا با اندكي جا‏به‏ جايي در زمان‏هاي آزاد، فرصت مطلوبي براي فعاليت درسي در اختيار قرار بگيرد.
4 - به انجام وظيفه فكر كن : شايع‏ترين عامل افت ساعت و كيفيت مطالعه در ماه رمضان، تلويزيون و پخش سريال‏هاي چندگانه‏ ي آن است. البته اگرچه ظاهراً تلويزيون را عامل افت قلمداد كرديم، ولي بايد صراحتاً اعتراف كنيم كه عامل اين افت، بي‏ برنامگي و بي‏ توجهي داوطلب نسبت به شرايطي است كه در آن قرار دارد. واقعيت آن است كه تلويزيون يك ابزار است و متوليان اين وسيله خود را موظف به پركردن اوقات روزه‌داراني مي‏دانند كه پس از افطار، كاري جز نشستن در مقابل جعبه‏ي جادو و چشم دوختن به آن ندارند. پس تهيه‌كنندگان و سازندگان برنامه‏ ها مشغول عمل كردن به وظيفه‏ اي هستند كه براي خويش قائل به انجام آن هستند.  حال بايد از داوطلب آزمون سراسري پرسيد: وظيفه‏ ي تو چيست؟ آيا تو هم بايد مقابل تلويزيون بنشيني و به صفحه‏ ي آن چشم بدوزي يا وظيفه‏ ي ديگري را به‏ عهده داري كه اگر آن را انجام ندهي، بدون شك كوتاهي كرده‏ اي؟ فكر مي‏كنيم داوطلب جدي آزمون سراسري ترجيح مي‏دهد تا وظيفه‏ ي اصلي‌اش را انجام دهد و تماشاي سريال‏ها و مجموعه‏ هاي ماه رمضاني تلويزيون را به وقت مناسب‏تري موكول كند.
5 - ابر و باد و ... چه مي‏كنند؟ نوبت‏ هاي غذايي ماه رمضان و فاصله‏ ي نسبتاً طولاني سحر تا افطار گروهي از داوطلبان روزه‏ گير را در ساعات بعدازظهر با مشكل افت قند خون و بعضاً بي‌حالي مواجه مي‏سازد. گرماي تير و مرداد ماه نيز گاه اين شرايط را تشديد مي‏كنند. در اين شرايط برخي گمان مي‏كنند كه ابر و باد و مه و خورشيد و فلك دست به دست هم داده‏ اند تا ما نتوانيم كار درسي و مطالعاتي خود را به انجام برسانيم و خوب طبيعي است كه ادامه‏ ي اين شرايط يعني فاصله گرفتن از سايرين. پس چاره چيست؟ يا بايد قيد درس و كنكور را بزنيم و يا قيد روزه و ماه رمضان را. به اين گروه از داوطلبان بايد گفت:اگر شرايط جديدي پيش آمده است، درايت و هوشمندي حكم مي‏كند كه ما بهترين موقعيت‏ها را در شرايط جديد براي خويش بيابيم و براساس اين موقعيت‏ها، وظايف‌مان را پيش ببريم. رفتار هوشمندانه اقتضا مي‏كند كه ساعات مطالعاتي خود را اندكي تغيير دهيد و آن‏گاه ببينيد كه نه تنها ساعات مطالعاتي شما كاهش پيدا نخواهد كرد، بلكه در كنار ثبات ميزان مطالعه مي‏توان از كيفيت خوبي نيز بهره‏ مند شد. پيشنهاد ما اين است كه بعد از افطار و پس از استراحتي كوتاه، كار درسي را آغاز كنيد و با استفاده از يك برنامه‏ ريزي منظم و حساب‏ شده، آن را تا نزديكي‏هاي ساعت 11 روز بعد ادامه دهيد و پس از آن بخوابيد.
 
تعداد مشاهده:  2101
 
نظرات
نام:    
ایمیل:     
وب سايت:    
نظر:    
ایمیل من نمايان باشد  
 
  
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به امیر حسام بهروز باشد.
طراحي و پياده سازي توسط شركت مهندسي آتيه پرداز